ertan_hoca

MÜDÜRDEN;

Ankara Üniversitesi, Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi, yaygın bilinen ismiyle TÖMER, ülkemizin yarattığı en önemli değerlerden biridir. 1984 yılında kurulan ve anadilimizi öğretmeyi amaç edinen TÖMER bugün yurt sathına yayılan 9 şube, 1 birim ve yurtdışında kurulmuş olan bir birimiyle öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kuruluşumuzdan bugüne kadar 169 farklı ülkeden gelen binlerce yabancı öğrenciye Türkçemizi öğrettik. TÖMER’de Türkçe öğrenen bu öğrencilerimiz, kendi ülkelerinde bürokrasinin, devlet yönetiminin ve diplomasinin çok önemli birimlerinde görev yapmaktalar. Dünyanın her ülkesinde anadilimizin TÖMER ile anılmasının büyük gururunu yaşamakta ve geleceğe daha umutlu bakmaktayız. TÖMER anadilimizin daha çok yabancı tarafından öğrenilmesi için üzerine düşen görevi yerine getirmeye devam edecektir.

TÖMER olarak ülkemizdeki yabancı dil öğretimi alanına da katkı sağlamaktayız. Şu anda Türkiye’de sayı olarak en fazla yabancı dili öğreten kurumuz. Türkiye’de Avrupa Konseyinden 2004 yılında yetişkinler için Avrupa Dil Portfolyosu alma yetkisi alan ilk ve tek dil merkeziyiz. Avrupa’daki dil öğretim ve araştırma merkezleri, üniversiteler ve sivil toplum örgütleri ile ortaklaşa hayata geçirdiğimiz Avrupa Birliği Projeleri ile değişik araştırmalara imza attık, atmaya da devam ediyoruz. Bu alandaki tecrübelerimiz bilimsel çalışmalara da taban oluşturmakta, TÖMER çalışanları deneyimlerini bu projelere aktarmaktadırlar.

TÖMER yakın ve orta vade planlarında öncelikli olarak Türkçemizin daha geniş kitlelere öğretilmesine yer vermiştir. Bu sebeple, yurtiçinde yeni şubeler açılacak, ayrıca yurtdışı temsilciliklerimiz aracılığıyla Türkçenin yabancı dil olarak öğretimini uzman kadrosuyla yaygınlaştıracaktır. Bunun dışında TÖMER öğretmekte olduğu 16 farklı yabancı dil üzerinde de araştırmalarına devam edecek ve yabancı dil öğretimindeki kalitesini de arttıracaktır.

Amacımız ülkemize, dilimize ve kültürümüze en iyi şekilde hizmet etmek.

Saygılarımla,

Prof. Dr. M. Ertan GÖKMEN

Müdür